Praha.cz

 
Nacházíte se: O Praze
O Praze
Tomáš Garrigue Masaryk

„Tož demokracii bychom už měli, teď ještě nějaké ty demokraty.“

Narodil se za časů C. a K. monarchie v Hodoníně 7. března, v rodině Josefa Masaryka původem ze západního pohraničí Uher (je docela zvláštní a podivné, že některé prameny uvádějí národnost Slovenskou; v době narození otce Josefa nikdo ani netušil nic o Slovensku) a matky Terezie, která pocházela z měšťanského domu, tedy z nevolnické rodiny. Tento manželský svazek byl v té době velmi netradiční, Terezie byla o deset let starší, vzdělaná, měšťanského původu. Traduje se, že jejich manželství bylo přesto bezproblémové. V rodině zůstali i dva přeživší sourozenci. Rodina celkem „prosperovala“ díky práci na panském, otec Josef byl panský kočí, po čase zastával i funkci drába.

Celý článek...
 
Václav Havel

Václav Havel, rodilý Pražan, pochází z významné rozvětvené pražské rodiny, která za sebou zanechala architektonická díla, např. Palác Lucerna a dále i Filmové studio Barrandov.

Kvůli svému původu, byl totalitním režimem zařazen do kolonky buržoazní původ a z tohoto důvodu mu bylo znemožněno studovat, stejně jako většině takto zařazených, ale přesto se mu podařilo odmaturovat na gymnáziu. A tak pracuje jako chemický laborant, pak zase dva roky studuje na ČVUT. Služba vlasti mu potom na dva roky ukázala, co je to vojenská služba. Tu končí v 1959. Rok pracuje jako jevištní technik v pražském divadle ABC, dalším rokem pokračuje též jako jevištní technik, tentokrát v Divadle Na zábradlí. Toto zaměstnání se častěji nazývalo „kulisák“. Láska k divadlu ho přivedla ke studiu dramaturgie na DAMU. Začal pracovat na prvotině hry Zahradní slavnost, která spatřila světla scény v roce 1964.

Celý článek...
 
Bedřich Smetana

Bedřich Smetana, jeden z našich nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů, se narodil 2. března 1824 v Litomyšli do zámožné rodiny sládků. Bedřichův otec František měl velice rád hudbu, a proto s ní svého syna začal seznamovat už v raném dětství. Malý Smetana se učil hrát od 4 let na housle a později i na klavír. Dnes je známý především svým cyklem symfonických básní Má vlast a operami, Libuše a Prodaná nevěsta.

Celý článek...
 
Franz Kafka

Franz Kafka„Lež se nastoluje jako světový řád.“

FFranz Kafka se narodil 3. července 1883. Pocházel z rodiny velkoobchodníka s galanterií Hermanna Kafky a Julie Kafkové, rozené Löwyové. Měl několik sourozenců, kteří však zemřeli. Bratři Georg a Heinrich zemřeli v dětském věku a tři sestry Elli, Valli a Ottlu byly později oběťmi nacistů a zemřely v koncentračních táborech. Je známo, že se svým otcem nevycházel dobře, což ovlivnilo nejen jeho dětství, ale vztah k ženám i dílo – cítil se odloučený, bezbranný.

Celý článek...
 


DOPORUČUJEME

Fotografie Prahy - Galerie nejkrásnějších míst a zákoutí Prahy. | Kam v Praze - Načerpejte inspiraci v turistickém průvodci Prahou.